5mm 4' x 6' Warm White Twinkle LED Net Lights, Green Wire
5mm 4' x 6' Warm White Twinkle LED Net Lights, Green Wire
Every 5th bulb twinkles
Moisture resistant for years of trouble free service
Backed by our Reindeer Proof™ Warranty
Low stock
Flexible, interest-free payment plans for eligible orders over $35 available with Shop Pay at checkout.
Couldn't load pickup availability
Also in This Collection
-
Warm White
View product
-
Warm White Twinkle
Current product
-
Warm White DreamSpark
View product
-
Cool White
View product
-
Cool White Twinkle
View product
-
Cool White DreamSpark
View product
-
Multicolor
View product
-
Multicolor DreamSpark
View product
-
Red
View product
-
Red DreamSpark
View product
-
Red and Cool White
View product
-
Red and Cool White DreamSpark
View product
-
Green
View product
-
Green DreamSpark
View product
-
Red and Green
View product
-
Red and Green DreamSpark
View product
-
Blue
View product
-
Blue DreamSpark
View product
-
Blue and Cool White
View product
-
Blue and Cool White DreamSpark
View product
-
Orange
View product
-
Orange DreamSpark
View product
-
Yellow
View product
-
Yellow DreamSpark
View product
-
Purple
View product
-
Pink
View product
-
Arctic DreamSpark
View product
-
Stardust DreamSpark
View product
-
Champage DreamSpark
View product


Guarantee

For Exchange/Store Credit Returns

Warranty

When ordered by 2pm CST
Dance the night away surrounded by mesmerizing, dancing light! Our commercial quality, environmentally friendly, virtually unbreakable LED net lights create uniform lighting perfect for event spaces and outdoor light displays. Wrap bushes, shrubs, trees and more with brilliant shimmering warm white LED twinkle net lights and create an elegant atmosphere of illumination with ease!
Features:
- Net lights provide quick and uniform light coverage for bushes and shrubs
- Wide angle bulb design with concave tip emits a brilliant light pattern and color
- Tighter wire twists reduce tangling for a clean display
- If one light goes out, the rest stay lit
- LED bulbs always remain cool to the touch
Product Help
Questions & Answers
What size are these net lights?
How many can I connect end-to-end?
Are these dimmable?
Do I need a timer?
How do I protect my connections from moisture?
What clips work best for hanging these lights?
Browse matching Warm White options
Need broader help? Visit our Christmas Lights FAQ for quick answers on rooflines, bulb sizes, clips, accessories, and planning your display.
String Light Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Review Rating | |
| Item SKU | TCLE-5MM-NET-WW-TW-6G |
| Warranty Length | 3 Seasons |
| Product Style | Net |
| Usage | Indoor/Outdoor |
| UL Status | UL Listed |
| Quantity | 1 Unit |
| Product Grade | Premium |
| Light Display | Twinkle (every 5th bulb) |
| Bulb Style | 5mm |
| Bulb Type | LED |
| Voltage | 120v |
| Dimmable | *Yes, but with potentially undesirable visual effects. See "More Info". |
| Grounded Plug | No |
| Polarized Plugs | Yes |
| Light Color | Warm White |
| Specification | Value |
|---|---|
| Wire Color | Green |
| Plugs | Male and Female |
| Stackable Male Plug | Yes |
| Color Temperature | 2800 Kelvin (warm white) |
| Bulbs Per String | 100 |
| Bulb Spacing | 6 inches |
| String Lead Length (in inches) | 24" Lead, 4" Tail |
| Watts Per Set | 12 (.1 amps) |
| Average Life Expectancy (in hours) | Up to 60,000 |
| IP Rating | IP 44 |
| Sealed Socket (single molded)? | Yes |
| Max Strings End-to-End | 18 |
| Wire Gauge (awg) | 22 |
| Fused Male Plug | Yes |
| Fuse Amperage | 3 Amps |
| Specification | Value |
|---|---|
| Review Rating | |
| Item SKU | TCLE-5MM-NET-WW-TW-6G |
| Warranty Length | 3 Seasons |
| Product Style | Net |
| Usage | Indoor/Outdoor |
| UL Status | UL Listed |
| Quantity | 1 Unit |
| Product Grade | Premium |
| Light Display | Twinkle (every 5th bulb) |
| Bulb Style | 5mm |
| Bulb Type | LED |
| Voltage | 120v |
| Dimmable | *Yes, but with potentially undesirable visual effects. See "More Info". |
| Grounded Plug | No |
| Polarized Plugs | Yes |
| Light Color | Warm White |
| Wire Color | Green |
| Plugs | Male and Female |
| Stackable Male Plug | Yes |
| Color Temperature | 2800 Kelvin (warm white) |
| Bulbs Per String | 100 |
| Bulb Spacing | 6 inches |
| String Lead Length (in inches) | 24" Lead, 4" Tail |
| Watts Per Set | 12 (.1 amps) |
| Average Life Expectancy (in hours) | Up to 60,000 |
| IP Rating | IP 44 |
| Sealed Socket (single molded)? | Yes |
| Max Strings End-to-End | 18 |
| Wire Gauge (awg) | 22 |
| Fused Male Plug | Yes |
| Fuse Amperage | 3 Amps |
Collapsible content
More Information
No additional information available.
Here's What Other Memory Makers Are Saying:
Who Nose Lights Better Than Rudolph?
Rudolph's Christmas Tree Light String Calculator can help you determine how many strings lights you will need for your tree.
Smiles + Joy + Memories = Hope
This is the equation we absolutely live by every single day. We know that Christmas decorating makes people smile and brings pure joy while creating memories that last forever. These combined effects give people hope, and honestly, that's what it's all about. Lighting is pure magic—it's the twinkle in the eyes of people of all ages that makes everything worthwhile. THAT is what we call hope with a capital H!
Make Memories. Create Smiles.
We help you create smiles in the moment and memories that last a lifetime—seriously, that's what gets us up in the morning!
