50 5mm ColorSplash Bahamas - Teal, Blue, and Green LED Christmas Lights, 6" Spacing, Green Wire
50 5mm ColorSplash Bahamas - Teal, Blue, and Green LED Christmas Lights, 6" Spacing, Green Wire
Unique color combination let's your personality shine!
Moisture resistant for years of trouble free service
Backed by our Reindeer Proof™ Warranty
Out of stock
Couldn't load pickup availability
Also in This Collection
-
Arctic
View product
-
Arctic, White Wire
View product
-
Bahamas
Current product
-
Candy
View product
-
Champagne
View product
-
Champagne, White Wire
View product
-
Christmas
View product
-
Colombia
View product
-
Halloween
View product
-
Spooky
View product
-
Havana
View product
-
Holly
View product
-
Magic
View product
-
Mardi Gras
View product
-
Shamrock
View product
-
Stardust
View product
-
Stardust, White Wire
View product
-
Treasure
View product
-
Winter
View product
-
Cotton Candy
View product
-
Pink Taffy
View product
-
Blue Taffy
View product
-
Gingerbread
View product
-
Victorian
View product
-
Silver & Gold
View product
-
Rainbow
View product


Guarantee

For Exchange/Store Credit Returns

Warranty

When ordered by 2pm CST
Tropical and vivid — our ColorSplash Bahamas 5mm LED Christmas lights blend ocean blue, lush green, and vibrant teal for a coastal-inspired holiday display that's as unique as the destination itself. Exclusive to The Christmas Light Emporium.
Each string features prelamped epoxy construction with bulbs fused directly to the sockets for superior weather resistance and strength. Full wave LED technology ensures brilliant, even illumination with no flickering or hot spots. 22-gauge green wire, ENERGY STAR qualified, and UL Listed for indoor and outdoor use.
Features
- Exclusive ColorSplash color blend — available only at The Christmas Light Emporium
- Prelamped epoxy construction — bulbs fused to sockets for maximum weather resistance
- Bulbs are virtually unbreakable — colors never fade, chip, or crack
- LED bulbs remain cool to the touch
- If one light goes out, the rest stay lit
- Tighter twist wire reduces tangling for a cleaner look
- ENERGY STAR qualified, UL Listed — indoor/outdoor rated
- Up to 100,000 hours estimated bulb life
NOTE: In the world of LED Christmas lights, many suppliers use the terms "teal" and "aqua" interchangeably. "Teal" is the most common term for a blue-green color of LED light. Hence, this is the term most suppliers (including us) use for blue-green LED strings and bulbs. Almost all "teal" LED bulbs and strings actually lean toward the blue side, making them "Aqua" rather than "Teal".
If you are looking for a slightly darker, green-leaning blue-green (vs a blue-leaning blue-green), you will find that a true "Teal" is almost impossible to find in an LED bulb or string.
Product Help
Questions & Answers
Can these lights be connected end-to-end?
Are these lights safe for outdoor use?
What warranty do these lights come with?
What clips do I need to hang these lights?
Do I need a timer?
How do I protect connections from moisture?
Need more string variety?
Browse matching Blue options
String Light Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Review Rating | |
| Item SKU | TCLE-5MM-BAHAMAS |
| Warranty Length | 3 Seasons |
| Product Style | String |
| Usage | Indoor/outdoor |
| UL Status | UL Listed |
| Quantity | 1 Unit |
| Product Grade | Premium |
| Light Display | Steady |
| Bulb Style | 5mm |
| Bulb Type | LED |
| Voltage | 120v |
| Dimmable | Yes |
| Grounded Plug | No |
| Polarized Plugs | Yes |
| Light Color | Teal, Blue, Green, Multicolor |
| Specification | Value |
|---|---|
| Wire Color | Green |
| Plugs | Male and Female |
| Stackable Male Plug | Yes |
| Bulbs Per String | 50 |
| Bulb Spacing | 6 inches |
| String Lead Length (in inches) | 6 |
| String Lit Length (in feet) | 24.5 (50 bulbs at 6 inch spacing) |
| String Total Length (in feet) | 25.5 feet (50 bulbs at 6" spacing + 6" lead + 6" tail) |
| Watts Per Set | 4.8 (.04 amps) |
| Average Life Expectancy (in hours) | Up to 100,000 |
| IP Rating | IP 44 |
| Sealed Socket (single molded)? | Yes |
| Max Strings End-to-End | 45 |
| Wire Gauge (awg) | 22 |
| Fused Male Plug | Yes |
| Fuse Amperage | 3 Amps |
| Specification | Value |
|---|---|
| Review Rating | |
| Item SKU | TCLE-5MM-BAHAMAS |
| Warranty Length | 3 Seasons |
| Product Style | String |
| Usage | Indoor/outdoor |
| UL Status | UL Listed |
| Quantity | 1 Unit |
| Product Grade | Premium |
| Light Display | Steady |
| Bulb Style | 5mm |
| Bulb Type | LED |
| Voltage | 120v |
| Dimmable | Yes |
| Grounded Plug | No |
| Polarized Plugs | Yes |
| Light Color | Teal, Blue, Green, Multicolor |
| Wire Color | Green |
| Plugs | Male and Female |
| Stackable Male Plug | Yes |
| Bulbs Per String | 50 |
| Bulb Spacing | 6 inches |
| String Lead Length (in inches) | 6 |
| String Lit Length (in feet) | 24.5 (50 bulbs at 6 inch spacing) |
| String Total Length (in feet) | 25.5 feet (50 bulbs at 6" spacing + 6" lead + 6" tail) |
| Watts Per Set | 4.8 (.04 amps) |
| Average Life Expectancy (in hours) | Up to 100,000 |
| IP Rating | IP 44 |
| Sealed Socket (single molded)? | Yes |
| Max Strings End-to-End | 45 |
| Wire Gauge (awg) | 22 |
| Fused Male Plug | Yes |
| Fuse Amperage | 3 Amps |
Collapsible content
More Information
It's Time for a Witty Winter Moment!
How do sheep say Merry Christmas to each other?
Fleece Navidad.
Here's What Other Memory Makers Are Saying:
Who Nose Lights Better Than Rudolph?
Rudolph's Christmas Tree Light String Calculator can help you determine how many strings lights you will need for your tree.
Smiles + Joy + Memories = Hope
This is the equation we absolutely live by every single day. We know that Christmas decorating makes people smile and brings pure joy while creating memories that last forever. These combined effects give people hope, and honestly, that's what it's all about. Lighting is pure magic—it's the twinkle in the eyes of people of all ages that makes everything worthwhile. THAT is what we call hope with a capital H!
Make Memories. Create Smiles.
We help you create smiles in the moment and memories that last a lifetime—seriously, that's what gets us up in the morning!